Przezskórna skleroterapia pianką Sulejówek

Usługi

Przezskórna skleroterapia żylaków z użyciem pianki

Opis metody:

Przezskórna skleroterapia Warszawa

Skleroterapia należy do najstarszych metod zamykania zmienionych chorobowo żył.
Pod kontrolą wzroku, w przypadku „pajączków”, podawany jest w strzykawką płyn lub piana, które powodują zamknięcie się małych naczynek, a następnie ich zanik.
Z użyciem skleroterapii pianką można leczyć duże żylaki i żyły. Wówczas pod kontrolą USG, przezskórnie podawany jest sklerozant do światła naczynia.

Metodą ta ma wiele odmian i modyfikacji. Jej zaletą jest niski koszt i króki czas trwania procedury.
Do minusów dość wysoka częstość nawrotów. Roczna skuteczność jest oceniana jest na około 80%.

Po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe*

 

*Pończochy uciskowe pacjent kupuje przed zabiegiem, we własnym zakresie (stopień siły ucisku określa lekarz prowadzący podczas wizyty poprzedzającej zabieg). Ośrodek VITA-MEDICA dysponuje produktami do kompresjoterapii do zakupu na miejscu.

Schemat działania:

skleroterapia Warszawa

Schemat przedstawia zasadę przeprowadzania skleroterapii z użyciem cewnika wewnątrznaczyniowego.
Cewnik jest wprowadzany do żyły przez skórę pod kontrolą USG. Podawana jest piana (zmieszany płyn z powietrzem lub CO2), która powoduje uszkodzenie żyły, jej obkurczenie, a następnie zapadnięcie się i sklejenie.
Niewydolna żyła przestaje istnieć, włóknieje i z czasem zostaje wchłonięta. Związane z główną żyłą żylaki ulegają zmniejszeniu lub zanikowi.

 


Skleroterapia

1. Podstawowe informacje dotyczące zabiegu skleroterapii

Pod pojęciem skleroterapii (leczenia obliterującego) rozumiemy zaplanowane i wybiórcze wstrzykiwanie do żylaków / żył siatkowatych / „pajączków naczyniowych” substancji, która wywołuje w nich uszkodzenie śródbłonka wskutek czego dochodzi do ich zamknięcia (sklerozant). Żylaki kończyn dolnych nie są stanem bezpośredniego zagrożenia życia , niemniej jednak stwarzają one ryzyko powikłań takich jak: zapalenia żył głębokich , owrzodzenie goleni czy zatorowość płucna. Przyjętymi metodami postępowania są klasyczne zabiegi chirurgiczne , procedury skleroterapii, laserowe operacje żylaków metodą EVLA, a także kompresjoterapia. Leczenie zabiegowe „pajączków naczyniowych” z medycznego punktu widzenia nie jest obowiązkowe. Alternatywną metodą postępowania jest kompresoterapia lub laseroterapia.

Opis zabiegu skleroterapii/Echoskleroterapii

Przed zabiegiem, w pozycji stojącej zaznacza się na skórze miejsca wstrzyknięć. Następnie pacjenta układa się w pozycji leżącej z niewielkim uniesieniem kończyn i dokonuje wstrzyknięć. Igły używane do skleroterapii są bardzo cienkie, więc zabieg jest prawie bezbolesny.

 

2. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu skleroterapii

A. bezwzględne: unieruchomieni, powierzchniowe lub głębokie zakrzepice naczyń żylnych, znana alergia na środki obliterujące (Polidokanol = Aethoxysclerol), ciąża, ciężka choroba układowa, miejscowa lub uogólniona infekcja, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych.
B. względne: cukrzyca, obrzęki goleni, astma oskrzelowa oraz inne choroby alergiczne, trombofilia.

UWAGA: Należy zgłosić lekarzowi jeżeli występuje jakikolwiek z powyższych powodów.

 

3. Możliwość wystąpienia powikłań

Nie istnieją w medycynie procedury zabiegowe, które choćby teoretycznie nie wiązałyby się z ryzykiem powikłań – dotyczy to także leczenia obliterującego. Ciężkie, zagrażające życiu powikłania skleroterapii (wstrząs związany z uczuleniem, zastrzyk dotętniczy z martwicą) praktycznie nie zdarzają się, z drugiej jednak strony w kontekście setek tysięcy przeprowadzanych corocznie na świecie zabiegów skleroterapii, a także one odnotowany były w literaturze fachowej. Potencjalnymi, choć rzadkimi powikłaniami mogą być:

– ból w okolicy poddanej skleroterapii – częste powikłanie zwłaszcza w pierwszych 2 – 3 dniach po zabiegu – niemal zawsze przejściowy,
– przebarwienia skóry – u około 7 – 30 % pacjentów. Z reguły ustępuje po okresie do pół roku, niezwykle rzadko dłużej,
– rozszerzenie lokalnych naczyń włosowatych – u około 2 – 10 % pacjentów,
– lokalna martwica skóry – u mniej niż 1% pacjentów,
– zakrzepowe zapalenie żył głębokich lub powierzchownych kończyn dolnych – u około 0,1% pacjentów. Przy obliteracji „pajączków naczyniowych” praktycznie nie występują,
– w przypadku leczenia zmian wtórnych może dochodzić do powstawania nowych ognisk pajączków skórnych,
– infekcja w miejscu podania sklerozantu – u około 0,001% pacjentów,
– inne: krwiak w miejscu i iniekcji, miejscowe reakcje pokrzywkowe, skrzep w świetle żyły.

 

4. Wyniki leczenia

Z zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie zabiegu skleroterapii osiąga bardzo dobre rezultaty kosmetyczne. Pomimo tego, uzyskanie pożądanego efektu nigdy nie może być zagwarantowane, a w wyjątkowych przypadkach zdarza się, że osiągany efekt jest gorszy niż przed zabiegiem.

 

5. Postępowanie po zabiegu

Chodzenie przez minimum pół godziny, kompresjoterapia – w tym w sposób nieprzerwany 2 – 7 dni, przy dolegliwościach bólowych: zimne okłady oraz paracetamol, kontrola po 1 – 2 tyg. Rozmowa z lekarzem. Prosimy, aby zapytał/a/ Pan/i/ o wszystko co chciałaby wiedzieć w związku z planowanym zabiegiem skleroterapii.


Lekarze

6

dr Dagmara Gralak

Flebolog - Przezskórna skleroterapia pianką - Kompresoterapia - Zamykanie pajączków - Konsultacja flebologiczna - USG - Choroby tętnic - Choroby mikrokrążenia - USG doppler żył i tętnic

Dagmara Gralak-Łachowska – ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie w 2007 r. Specjalizację z chorób wewnętrznych zdobyła w Klinice Kardiologi Szpitala Grochowskiego w Warszawie. W trakcie swojej pracy zdobyła dodatkowo umiejętność wykonywania USG naczyń krwionośnych oraz ukończyła kurs leczenia żylaków skleroterapią. Obecnie pracuje w Oddziale Kardiologii Inwazyjnej Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim i równocześnie jest na […]

  Godziny przyjęć

  PONIEDZIAŁEKWTOREKŚRODACZWARTEKPIĄTEKSOBOTANIEDZIELA
  6

  dr Dagmara Gralak

  Przezskórna skleroterapia pianką

  MONDAY

  TUESDAY

  WEDNESDAY

  THURSDAY

  FRIDAY

  SATURDAY

  SUNDAY

  Main menu