Czym zajmuje się endokrynologia
W skrócie
Endokrynologia zajmuje się badaniem hormonów, ich wydzielaniem przez odpowiednie narządy ludzkiego ciała oraz związanymi z tym zaburzeniami.
W ludzkim ciele znajduje się kilkanaście ośrodków odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów, tzw. gruczołów. Najważniejszymi gruczołami dokrewnymi są: przysadka mózgowa, szyszynka, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, jajniki i jądra.
Nieprawidłowe wydzielanie hormonów do układu krążenia jest związane z zaburzeniem czynności narządów, które je produkują oraz kontrolują procesy czynności życiowych całego organizmu. Takie zaburzenia mogą się ujawniać u obydwu płci, choć częściej są diagnozowane u kobiet. Zaburzenia hormonalne są niezależne również od wieku.
Jakie objawy powinny być impulsem do wizyty u endokrynologa? Zwykle jest to związane z niepowodzeniem dotychczasowego leczenia, nieustąpieniem objawów chorobowych i niepokojącymi wynikami badań (na które powinien zwrócić naszą uwagę lekarz ogólny lub inny specjalista, u którego się leczymy). Warto również obserwować swoje ciało i wziąć pod lupę anomalie takie, jak: nadpobudliwość lub chroniczna senność, gwałtowny spadek masy ciała lub przybieranie na wadze bez zmiany diety, nadmierna potliwość ciała lub stałe uczucie zimna (nietolerancja zimna), osłabienie i nieustanne zmęczenie.
Bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie zaburzeń czynności układu dokrewnego. Hormony są uwalniane bezpośrednio do krwi i wraz z nią są przenoszone do odpowiednich komórek ciała. Nieprawidłowa produkcja hormonów może być przyczyną innych chorób towarzyszących (np. zaburzeń pracy serca, niewydolności krążeniowej itd.). Hormony nie działają od razu na nasz organizm, ale skutki tych działań są długotrwałe, dlatego tak istotne jest szybkie rozpoznanie zaburzenia i podjęcie jego leczenia.
Jakie zaburzenia hormonalne medycyna rozpoznaje? I czym się one charakteryzują?
- Niedoczynność / nadczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się ospałością, wzrostem wagi, zmęczeniem i stałym uczuciem zimna. Przy nadczynności obserwuje się wzrost metabolizmu, co za tym idzie spadek wagi, wzrost temperatury ciała, nadmierną potliwość, odczuwanie gorąca oraz wytrzeszcz oczu. Jest to tzw. choroba Basedowa. - Niedoczynność / nadczynność przysadki
Przysadka wydziela hormon wzrostu, czyli somatotropinę. Jego niedobór (niedoczynność przysadki) powoduje karłowatość, a nadmiar (nadczynność) – gigantyzm. - Szyszynka
Szyszynka uwalnia melatoninę, odpowiedzialną za prawidłowy sen i czuwanie. Problemy ze snem mogą świadczyć o zaburzeniu wydzielania tego hormonu. - Tarczyca
Jest to gruczoł odpowiedzialny za regulację poziomu cukru we krwi, dzięki glukagonowi i insulinie. Jeśli we krwi poziom tych, działających antagonistycznie, hormonów nie jest odpowiednio zbalansowany, może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i chorób (np. cukrzyca typu II). - Przytarczyce
Wydzielają parathormon, odpowiedzialny za poziom wapnia w kościach i krwi. Niedoczynność przytarczyc powoduje skurcze mięśni i drgawki, a nadczynność- nadmierną łamliwość kości.
To tylko niektóre z zaburzeń oraz przykładowe objawy, jakie mogą wystąpić. W przypadku nieprawidłowych wyników badań czy długotrwałych symptomów chorobowych zawsze należy skontaktować się z endokrynologiem. Lekarze pracujący w Centrum Medycznym Vita-Medica to specjaliści najwyższej klasy z wieloletnią praktyką lekarską, którzy odpowiednio zadbają o Twoje zdrowie i samopoczucie.
Zakres świadczeń w oddziale Sulejówek:
- chorób tarczycy – nadczynność, niedoczynność, zapalenia, wole guzkowe, nowotwory,
- zespół androgenizacji u kobiet – trądzik, nadmierne owłosienie,
- menopauzy (hormonalna terapia zastępcza),
- diagnostyka i leczenie niedoboru testosteronu u meżczyzn (tzw andropauzy, głównie związanej z wiekiem),
- wtórnych (hormonalnych) postaci nadciśnienia tętniczego,
- zaburzeń czynności przysadki mózgowej,
- osteoporozy i zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej,
- otyłości.
E-pakiety
-
-18%czytaj więcejSZCZEGÓŁYendokrynologia, ginekologia
Pakiet badań „Hormony w normie”
Zestaw badań, który pozwoli wcześnie wykryć anomalie hormonalne w organizmie. Zawiera testy stężenia estradiolu, folitropiny, lutropiny, prolaktyny i progesteronu.
Skład: Estradiol , FSH , LH , prolaktyna , progesteron183,00 zł150,00 zł -
-8%czytaj więcejSZCZEGÓŁYendokrynologia, medycyna rodzinna
Pakiet badań „Zdrowa tarczyca plus”
Jeśli podejrzewasz u siebie nieprawidłowości w pracy tarczycy, skorzystaj z tego pakietu badań profilaktycznych. W jego skład wchodzą testy FT3, FT4 i TSH, pozwalające określić poziom określonych hormonów tarczycy….
201,00 zł185,00 zł -
-23%czytaj więcejSZCZEGÓŁYendokrynologia, medycyna rodzinna
Pakiet badań „Zdrowa tarczyca”
Jeśli podejrzewasz u siebie nieprawidłowości w pracy tarczycy, skorzystaj z tego pakietu badań profilaktycznych. W jego skład wchodzą testy FT3, FT4 i TSH, pozwalające określić poziom określonych hormonów tarczycy.
Skład: TSH…111,00 zł85,00 zł
Oferta specjalna
Nasi specjaliści z tej dziedziny
Cennik
Konsultacja endokrynologiczna | 250zł |
konsultacja + USG tarczycy | 350zł |