Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

5 sposobów na uśmierzenie bólu zęba

Ból zębów może być powodowany z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest postępująca próchnica, która nieleczona szybko atakuje zęby. Ponadto częstą przyczyną są odsłonięte szyjki zębowe oraz stany zapalne. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa, ale jeśli z różnych przyczyn nie możemy udać się do niego natychmiast warto spróbować kilku domowych sposobów.

Pierwszym krokiem w przypadku bólu zęba są tabletki przeciwbólowe. Są jednak takie sytuacje, że leki uśmierzające ból nie działają, albo nasz żołądek źle na nie reaguje, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.

Jednym z nich są goździki. W kuchni stosowane są jako przyprawa, ale posiadają również właściwości uśmierzające ból i od lat stosowane są w medycynie niekonwencjonalnej. Rozgniecione goździki przykładamy do bolącego zęba i po kilkunastu minutach ból powinien ustąpić. Jeśli ubytek w zębie jest duży i pojawił się stan zapalny to można przyłożyć do zęba wacik nasączony olejkiem goździkowym, który można kupić w aptece.

W walce z bólem bardzo dobrze sprawdza się również szałwia. Jest to zioło, które charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, odkażającymi, a dzięki związkom organicznym ma właściwości przeciwbólowe. Szałwię w walce z bólem stosujemy w postaci naparu, którym po ostygnięciu płuczemy jamę ustną. Z bólem zęba doskonale radzi sobie również rumianek, który działa rozluźniająco na układ nerwowy, a także ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Silne działanie przeciwbólowe i antybakteryjne ma również czosnek i w przypadku bólu zęba sprawdza się idealnie. Wystarczy obrać ząbek czosnku, rozkroić go i na kilka minut przyłożyć do bolącego miejsca.

Ból zęba może być spowodowany ubytkiem, powstałym w wyniku postępującej próchnicy, ale także wypadnięciem plomby i dostawaniem się pokarmu do wnętrza zęba. W takiej sytuacji nie pomogą tabletki przeciwbólowe ani płukanki ziołowe, ale można skorzystać z wosku ortodontycznego, do czasu wizyty u stomatologa.

Zarówno środki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptece jak i domowe metody to tylko sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych i nie można ich stosować długofalowo. Najlepszym rozwiązaniem w walce z bólem zębów są regularne wizyty u stomatologa i prawidłowa higiena jamy ustnej.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *