Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Czym jest mgła mózgowa?

 

O mgle mózgowej mogliśmy ostatnimi czasy usłyszeć w kontekście powikłań po chorobie Covid-19. Doświadczają jej ozdrowieńcy w każdym wieku i co ciekawe — może wystąpić ona nawet po długim czasie od zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2. Czym jest mgła mózgowa, jakie są jej objawy i co najważniejsze, czy da się jej pozbyć?

 

Na wstępie warto zaznaczyć, że pojęcie mgły mózgowej (nazywanej także mgłą umysłową) nie jest terminem medycznym, a jedynie opisem zespołu objawów zaburzeń neurologicznych. Nie stanowi ona oddzielnej jednostki chorobowej – określenia używa się w kontekście innych schorzeń. Poza wspomnianym wcześniej zakażeniem wirusem Sars-CoV-2, także boreliozy, celiakii, nerwicy lub choroby Hashimoto. Często towarzyszy ona Zespołowi Chronicznego Zmęczenia.

 

Jak rozpoznać mgłę mózgową?

 

Najczęściej zgłaszanymi przez pacjentów objawami są:

  • problemy z pamięcią krótkotrwałą
  • obniżenie koncentracji
  • dezorientacja
  • upośledzenie zdolności intelektualnych
  • brak motywacji do działania, zniechęcenie
  • przewlekłe zmęczenie.

 

Skąd bierze się mgła mózgowa?

 

Mgła umysłowa to konsekwencja zaburzeń regulacji neuroprzekaźników, których rolą jest przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami układu nerwowego. Co może mieć wpływ na zakłócenie ich pracy? Czynników jest naprawdę wiele. Wśród najpopularniejszych wymienia się małą ilość ruchu, niewystarczające nawodnienie organizmu, zbyt krótki sen, przebodźcowanie, dietę skutkującą niedożywieniem mózgu, przewlekłe zmęczenie oraz długotrwały stres.

 

Dlaczego mgła mózgowa pojawia się po przebyciu Covid-19? Poza oczywistymi objawami choroby takimi jak kaszel, duszności czy gorączka, choroba wywiera ogromny wpływ na układ nerwowy. Chorzy niezwykle często doświadczają utraty węchu i smaku, zaburzeń widzenia oraz przewlekłych bólów głowy.

Ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych jest tym większe, im cięższy jest przebieg choroby.

 

Czy da się pozbyć mgły mózgowej?

 

Niestety, na mgłę mózgową nie ma leku. Pomocny natomiast może okazać się wypoczynek, dieta bogata w kwasy omega-3, zwiększona ilość snu, właściwy poziom nawodnienia oraz unikanie stresu. Jeśli dolegliwości wyraźnie utrudniają codzienne funkcjonowanie, niezbędna może okazać fachowa pomoc psychologiczna.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *