Blog

Czytaj nasze artykuły i wiedz więcej

Badania i testy alergiczne

Problemy alergiczne obejmują coraz większą grupę ludzi. Obecnie jest to już aż około 25% naszego społeczeństwa. Praktycznie każdy z nas, jeśli sam nie musi zmagać się z jej uciążliwymi objawami, to zna osoby uczulone.

Pod terminem alergia, kryje się nadwrażliwa reakcja organizmu na kontakt z określonym czynnikiem. Niestety niemalże wszystko może być czynnikiem uczulającym. Alergie dzielą się na wziewne, skórne i pokarmowe. Ból głowy, zatkany nos, łzawiące oczy, wysypki, opuchlizny i pokrzywki potrafią zepsuć radość z nadchodzącej wiosny, uniemożliwić posiadanie wymarzonego zwierzaka lub jedzenia wielu potraw. Niekiedy, przy silnych formach mogą stanowić zagrożenie dla życia. Gdy rozpoznamy u siebie dolegliwości wskazujące na alergię doraźnie możemy skorzystać z wielu preparatów dostępnych bez recepty – warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który precyzyjnie wskaże czynniki, których należy unikać i dobierze odpowiednie leki. W celu uzyskania diagnozy należy udać się, ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu do alergologa.

Najpopularniejsze wśród testów są testy skórne. Procedura testu polega na niesieniu na przedramię lub plecy w odpowiednich odstępach kroplę czynników uczulających i nakłuciu skóry. Standardowo jest to około 15-20 alergenów ale ich ilość i rodzaj można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Oprócz testów skórnych przeprowadza się także testy z krwi, które są zalecane małym dzieciom, osobom przyjmującym leki przeciwhistaminowe i osobom z chorobami skórnymi.

Trzecim sposobem testowania jest przeprowadzania testów prowokacyjnych polegających na rozpyleniu substancji potencjalnie uczulających do nosa.

Jedną z nowości jest badanie żywej kropli krwi. Jest to nieinwazyjna procedura. Do przeprowadzenia badania wystarczy kropla krwi pobrana z palca, którą umieszcza się pod specjalnym mikroskopem – umożliwiającym wielokrotnie większe niż pod zwykłym mikroskopem powiększenie, tak duże, że widoczne są wszystkie składniki krwi (i jednoczesne wyświetlanie obrazu na ekranie monitora). Do badania należy się odpowiednio przygotować: przez 24 godziny nie pić alkoholu w dniu badania nie pić kawy, dwie godziny przed badaniem nie spożywać posiłku, a pół godziny przed wypić ok 0,5 litra wody. Ponadto badanie to ma szerszy wymiar: pozwala wykryć nie tylko alergię wykryć alergię ale i pasożyty, grzyby, zaburzenia metaboliczne gospodarki wodno-elektrolitowej, cholesterol itp. Po zdiagnozowaniu alergii można rozpocząć kuracje odczulające lub przyjmowanie odpowiednich leków co znacząco wpłynie na poprawę jakości codziennego funkcjonowania.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *